
PODPOROVATELÉ

Ing. Pavel Schneider
předseda výboru Jizersko-ještědského horského spolku
"Stávající systém kyvadlové lanovky je léty prověřený a odpovídá možnostem hory Ještěd. Nebourejme tedy unikátní technické dílo našich předků."
Jan Petrásek - spoluautor petice
od r. 1986 na Ještědu jako řadový vlekař, parťák, vedoucí a od r. 2001 do roku 2008 náčelník lanovek (Skalka, Černý Vrch, Pláně, Můstky), od r. 2010 náčelník lanovky na Javorníku a technický ředitel, držitel absolventských certifikátů o profesním školení v Rakousku u fy Doppelmayr (pevné a odpojitelné systémy), člen výkonného výboru Asociace lanové dopravy za Jizerské a Lužické hory, autor knihy Historky z Ještěda
Na Ještědu jsem strávil velkou část svého pracovního a profesního života. S kabinou a jejími pracovníky jsem byl v denním kontaktu. Je to fenomén a symbol, který musí být zachován. Nemůže být nahrazen sériovkou z linky, co plní světová horská střediska. Unikát musí zůstat zase unikátem. A moc dobře vím, že to jde.


Jaroslav Rudiš
spisovatel, scenárista, hudebník a textař, mimo jiné autor ještědského románu Grandhotel a železniční komiksové trilogie Alois Nebel, držitel řady ocenění včetně ceny Jiřího Ortena a Magnesie Litery
"Lanovka na Ještěd je součástí naší historie. Jde o unikátní dílo, které k Liberci i k hoře Ještěd patří stejně jako horský hotel. Lanovka si zaslouží být opravena a zachována ve své původní historické podobě."
Ing. arch. MgA. Osamu Okamura
architekt a pedagog, bývalý děkan Fakulty umění a architektury TUL, dříve člen Komise rozvoje urbanismu, architektury a veřejného prostoru Rady MČ Prahy 7, nominátor Ceny Evropské unie za současnou architekturu – Ceny Miese van der Rohe - za Českou republiku
„Ještědská kabinová lanovka je unikátní technická památka, navíc kapacitně výborně odpovídající omezeným prostorovým možnostem Ještědu."


Mgr. Jaroslav Zeman, Ph.D.
historik architektury, památkář, spoluautor projektu Liberec/Reichenberg
Lanová dráha na Ještěd je nepochybně rodinným stříbrem města a spolu s vysílačem i jedním z jeho symbolů. Současně je nedílnou součástí této národní kulturní památky a aspiranta na památku UNESCO. Pro většinu přespolních návštěvníků metropole severu je zároveň tím, co jím po návštěvě města nejvíce utkví v paměti. To ostatně dokládá její značná popularita mezi širokou veřejností. Bylo by tudíž krajně nezodpovědné a macešské tento technický unikát nahradit banálním novodobým řešením.
Ing. Tomáš Janků
tvůrce projektu Liberec v minulosti a současnosti
Ještěd je pro mě velká srdeční záležitost. Jako liberecký patriot jsem se zabýval do hloubky nejen historií Liberce, ale i Ještědu, který považuji za nedílnou součást Liberce. Když se podívám na historický vývoj staveb na Ještědu, tak nemůžu opomenout fakt, že současná podoba lanovky prostě k Ještědu patří.

František Zeman
rodák z Vysokého, československý olympionik v severské kombinaci a hrdý ještědský sdruženář

